Menu Zamknij

BEZPOŚEDNIO Z RATUSZA, czyli burmistrz Aleksander Lesiński w pracy

Rembertowska Zieleń - Nasadzenia

Rembertowska zieleń spowodowała że mieliśmy ostatnio w Wydziale Ochrony Środowiska ekscytujące chwile. Nowe nasadzenia! Wydarzenie to było dla nas emocjonujące z dwóch powodów. Po pierwsze z względu na wybór gatunków drzew. Pierwszy raz w Rembertowie zdecydowaliśmy się na platany! To piękne i szlachetne drzewa, dające w wieku dojrzałym dużo cienia. Toczyliśmy wewnątrz wydziału dyskusje, czy wytrzymają w naszym klimacie. Okazuje się jednak, że od lat z powodzeniem są w Warszawie sadzone. Po drugie platany trafiają między innymi na teren rekreacyjny na Ilskiego, gdzie brakuje cienia, a poprzednie nasadzenia zostały połamane przez wandali. Trzymajmy kciuki za młode platany!

Kolejna sprawa to nasadzenia w pasie zieleni wzdłuż al. gen Chruściela. Reprezentacyjna Aleja zasługuje na wyjątkową zieleń. Nie zgadniecie na jaki gatunek padł wybór, to.... grusze. Dokładnie grusze drobnoowocowe "Chanticleer", ich korona ma kształt kolumnowy, więc gałęzie nie będą wymagały przycinania. Drzewa oczywiście nie ograniczają też widoczności jak w przypadku krzewów. Wszyscy powinni być zadowoleni. Drzewa posadził Zarząd Zieleni Warszawy w ramach BO

Budżet Obywatelski

Grudzień to czas podsumowań, oto jakie nasadzenia drzew wykonał nasz WOŚ w tym roku
z3 klony pospolity na ul. Wał Kościuszkowski, na „Syrence” - dąb szypułkowy, ul. Republikańska 3 lipy drobnolistne, ul. Ułańska lipa drobnolistna ul. Konwisarska 6 szt. klon polny, w ul. Markietanki -5 szt. jarząb mączny, przy Pociskowej (teren rekreacyjny)” platan klonolistny i wiąz.
oprócz tego wysadzane były: 250 sztuk róż, 200szt bylin, 300 traw a także cebule tulipanów
Ponadto w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ul. Posłańców – 5 szt. klon pospolity, 100szt. krzewów liściastych : tawuła japońska wykonano żywopłot z irgi błyszczącej - 23mb.
Ul. Zesłańców Polskich na odcinku od Cyrulików do Strażackiej posadzono krzewy liściaste w ilości 560 szt. z gatunków amorfa szara tawlina jarzębolistna, pęcherznica kalinolistana, lilak Meyer
Teren rekreacyjny przy Strażackiej: posadzono 7 sztuk drzew liściastych z gatunku platan klonolistny oraz 250 m2 krzewów liściastych z gatunków: tawuła szara, dereń biały, pęcherznica kalinolistna.
Rembertowska Zieleń
327441689_1414507132413880_1762553570298279165_n

Rembertowska Zieleń - Wycinki

Trudna do przyjęcia prawda jest taka, że pielęgnacja zieleni za którą odpowiada WOŚ to nie tylko nasadzenia, ale też wycinki. Przyczyna zawsze jest taka sama – bezpieczeństwo. Jesteśmy zobowiązani by zminimalizować niebezpieczeństwo dla pieszych i pojazdów, aby to osiągnąć musimy dbać o to by drzewa były zdrowe. Stan zdrowia rembertowskich drzew jest zresztą na bieżąco monitorowany, a w razie wątpliwości zlecamy specjalistyczne badania.
Omówmy to na przykładzie ul. Konwisarskiej która jest o tyle wrażliwa, że do wycinki przeznaczono tam aż 19 drzew z pasa drogowego, głównie klonów. Decyzja tego typu nie leży jedynie w gestii naszego urzędu, zasadność wycinek zawsze wymaga zatwierdzenia przez Wojewodę, który przed jej wydaniem dokonuje dodatkowych oględzin. Wniosek nasz urząd wysłał w październiku 2021 a w styczniu 2022 Wojewoda uznał konieczność usunięcia tych drzew, dając nam na to czas do końca 2022 roku. Zgodnie z tą decyzją wykonaliśmy nasadzenia zastępcze. Jarząby i klony, w pasie ul. Markietanki i Konwisarskiej i lipa na ul. Republikańskiej. Dodatkowo na Konwisarskiej planujemy nasadzenia krzewów.
Skip to content