Menu Zamknij

LVIII Sesja Rady dzielnicy Rembertów czyli radni w pracy!

Wtorkowa Sesja Rady Dzielnicy, skończyła się po 22.00. W ciągu 5 godzin radni omawiali realizację budżetu dzielnicy za 2022, tak przynajmniej powinno to wyglądać.  W rzeczywistości tematyka dyskusji była bardzo szeroka. O tym za chwilę. Zapraszamy na subiektywną relację z sesji Rady Dzielnicy: Burmistrzowie Iwanicki i Lesiński, przyszli na sesję z podniesionymi głowami. Burmistrz miał przygotowana prezentację i świetną wiadomość. W zestawieniu z pozostałymi dzielnicami Rembertów wypadł świetnie, zajmując 3 miejsce w jakości realizacji budżetu i że dzielnica spodziewa się za to premii od Miasta w wysokości 5 mln zł. Wkrótce zarząd miał się srodze rozczarować. W toku wielogodzinnej dyskusji z ust opozycji nie padło praktycznie żadne dobre słowo, ale podobno to taki zwyczaj. Burmistrz Iwanicki zaprezentował sprawozdanie z wykonania budżetu. Przedstawił „rys historyczny" odnośnie dat zmian zarządu i popierającej go koalicji.
Startowaliśmy z budżetem przygotowanym przez poprzedników, niedobory były głównie w ochronie środowiska i remontach dróg. Niepozyskanie dodatkowych środków na te cele znacznie obniżyłoby standard utrzymani dzielnicy, dla mieszkańców oznaczałoby to pogorszenie komfortu codziennego życia w Rembertowie.
LVIII Sesja Rady dzielnicy Rembertów

LVIII Sesja Rady dzielnicy Rembertów jakie wyzwania?

Jako dwa główne wyzwania komplikujące wykonanie budżetu burmistrz wskazał wojnę na Ukrainie. Nastepnie szalejącą drożyznę powodująca skokowy wzrost kosztów utrzymania oraz niepewność w kwestii przetargów i zabezpieczonych na nie funduszy. Fakt porównania w prezentacji obecnych działań zarządu do poprzedników „ustawił dyskusję", która praktycznie oderwała się od istoty spotkania czyli oceny wykonania budżetu, by skupić się najpierw na wykazywaniu jakich inwestycji brakowało w budżecie 2022, później na roztrząsaniu trudności z jakimi borykały się poprzednie zarządy.
Dla przykładu:. udowadniano, że wskazane przez zarząd trudności są niczym wobec warunków pandemii z którymi borykano się wcześniej.
Na obronę radni popierający zarząd odpowiadali, że pandemia dotyczyła całej Warszawy nie tylko Rembertowa i że nie jest to żadne usprawiedliwienie.
Dla niecierpliwych od razu podam wyniki głosowania
ZA przyjęciem sprawozdania zarządu głosowało 11 radnych. RB - Iza Kowalska i Marcin Płonka KO - Mirosław Górczyński, Anna Górska, Tomasz Lis, Arkadiusz Piotrowski, Grzegorz Portasiewicz, Marcin Ziętek i z FdR - Barbara Burtniak, Marek Jarzęcki, Stanisław Kowalczuk
PRZECIW 8 radnych. PIS - Andrzej Ługowski, Ewa Wojciechowska-Borek, Andrzej Zawiślak, Artur Wosztyl SLR - Krzysztof Osiński, Alfred Pogorzelski oraz niezrzeszeni Michał Kaczyński i Józef Melak
WSTRZYMALI SIĘ. 2 radnych. SLR - Michał Zyga i Grzegorz Karczmarz
Tym samym uchwała została przegłosowana na TAK ZDANIEM RB Głosowanie przeciw realizacji budżetu który stawia Rembertów wśród 3 najlepszych dzielnic, jest jedynie dowodem na „rozpolitykowanie" opozycyjnych radnych, które przesłania możliwości racjonalnej oceny działań. Zwłaszcza, że są inne sposoby kontestowania działań obecnego zarządu, jak zrobili to dwaj radni SLR wstrzymując się od głosu. W dyskusji zaczyna być wyczuwalna przedwyborcza gorączka, mimo że do wyborów pozostał jeszcze rok.

TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH, kuluarami pracy Rady.

Przytaczamy wyjątki z wypowiedzi radnych podczas dyskusji

Nie ufam liczbom od kiedy Putin mówił, że jego armia jest potęgą a przegrywa wojnę na Ukrainie

Za mało wydano na drogi i wykup gruntów, w 2019 wydano więcej. W porównaniu z poprzednimi budżetami, wykonanie jest przeciętne.

do radnego Melaka który mówił, że mieszkańcy się na niego obrażą, jak zagłosuje za tym wykonaniem budżetu. Radny Lis oświadcza, że na niego obrażą się mieszkańcy jeżeli zagłosuje przeciw temu wykonaniu

cyfry mało wnoszą do naszej dyskusji a są bezduszne. Budżet z 2019 roku to był wasz budżet i my musieliśmy go wykonywać a tam były błędy i nie było łatwo. Oceniając pozyskane przez zarząd kwoty wypada to słabo.

Bez uprzedzeń, opierając się tylko na liczbach. Nieporównywalne wykonanie w porównaniu z poprzednimi latami. Radny się dziwi, że wobec tak oczywistych faktów opozycja nie jest wstanie wyrazić żadnej pozytywnej opinii

wczoraj doszło do hucpy na komisji rewizyjnej, bo chciałem zabrać głos trzy razy a dopuszczono mnie raz.

wczoraj doszło do hucpy na komisji rewizyjnej, bo chciałem zabrać głos trzy razy a dopuszczono mnie raz.

mam apel to radnych opozycji żeby nauczyli się chociaż nazwisk członków zarządu

Można było lepiej wykorzystać środki, nie ma otwarcia studni oligoceńskiej. Burmistrz twierdzi, że ściąga inwestycje ale są wątpliwości np nie ma metra.

w odpowiedzi do zarzutów radnego Pogorzelskiego, który twierdzi że na komisji był obrażany. To nieprawda! Jest protokół z komisji nic takiego nie miało miejsca radny próbuje mieszkańcom przekazać fałszywy obraz prac w komisjach. Wczoraj na komisji budżetowej praktycznie nie było merytorycznych pytań.

na Starym Rembertowie jest Bizancjum, rozpusta i wyrzucanie pieniędzy w błoto a na nowym Rembertowie jest śmierdzący dom kultury.

NA KONIEC

Nietypowa sytuacja miała miejsce na koniec sesji. Radny z SLR dwukrotnie chwalił radną Izę Kowalską za prowadzenie Komisji Skarg i Wniosków, która była prowadzona w jego ocenie wzorcowo. W czasie obrad każdy miał możliwość wypowiedzenia się, bez podziałów, czego efektem było jednogłośne głosowanie.
Skip to content